هوندا سیویک تایپ R نسل عوض کرد

1401/05/08

هوندا سیویک تایپ R نسل عوض کرد
هوندا سیویک تایپ R قدرتمندترین محصول خیابانی با پسوند R از این خودروساز ژاپنی بوده که سرانجام نسخه 2023 و همان نسل جدید این خودرو رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری خودروها،اولین سری هوندا سیویک تایپ R در سال 1997 معرفی شد و حال ششمین نسل سیویک تایپ R بر پایه یازدهمین نسل هوندا سیویک هاچبک رونمایی شده است. برخلاف هوندا سیویک Si که تنها در استایل سدان تولید می شود، نسخه تایپ R قرار است که با استایل بدنه هاچبک به بازار بیاید.

 

مشخصات فنی هوندا سیویک تایپ R 2023

از زمان توسعه نسل جدید هوندا سیویک تایپ R 2023، شایعه هایی در خصوص احتمال استفاده از سیستم انتقال قدرت تمام چرخ محرک، موتور هیبریدی و حتی گیربکس اتوماتیک دو کلاچه برای این خودرو شنیده می شد. اما هوندا تصمیم گرفت که همه چیز را ساده تر، راننده محورتر و کلاسیک تر در سیویک تایپ R جدید نسبت به تصورات ذهنی بسیاری از طرفداران طراحی کند.

2023-Honda-Civic-Type-R-00001

هوندا پیشرانه 2 لیتری توربو چهار سیلندر K20 و همچنین گیربکس شش دنده دستی نسل قبلی سیویک تایپ R را تنها با چند بروزرسانی در نسل جدید سیویک تایپ R مدل 2023 نصب کرده که این تغییرات اعمال شده چند اسب بخاری قدرت پیشرانه سیویک تایپ R جدید را نسبت به نسل قبلی افزایش داده اند. این موتور 2 لیتری توربو در نسل قبلی هوندا سیویک تایپ R در بازار آمریکا 310 اسب بخار قدرت و 400 نیوتن متر گشتاور و در نسخه اروپایی و ژاپنی 320 اسب بخار قدرت تولید می کرد. هوندا هنوز قدرت دقیق این موتور را در نسل جدید سیویک تایپ R مدل 2023 اعلام نکرده و تنها بیان کرده که نیروی تولیدی موتور همچنان به چرخ های جلو به وسیله یک دیفرانسیل با محدود کننده لغزش مکانیکی منتقل می شود.

2023-Honda-Civic-Type-R-00001

آمار و ارقام عملکرد هوندا سیویک تایپ R جدید هم متاسفانه اعلام نشده است. اما نسل قبلی این خودرو قادر بود طی 4.9 ثانیه از حالت سکون به مرز 96 کیلومتر بر ساعت دست یابد که برای یک خودروی جلومحرک عملکرد بسیار خوبیست. هوندا وعده داده که نسل جدید سیویک تایپ R هم در زمینه شتابگیری و هم در پیست نسبت به نسل قبلی به مراتب سریع تر شده است.

2023-Honda-Civic-Type-R-00001

هوندا سیویک تایپ R جدید مانند نسل قبلی خود دارای سستم ترمز 4 پیستونه مونوبلاک برمبو در جلوست. اما به جای رینگ های 20 اینچی مانند نسل قبل، رینگ های 19 اینچی برای این خودرو نصب شده که سبک تر از نسل قبلی بوده و جرم در چرخش کمتری دارند که موجب بهبود هندلینگ نسخه تایپ R جدید می شوند. تایرهای هوندا سیویک تایپ R جدید نیز از نوع میشلن پایلوت  اسپرت 4S هستند که از سایز 245/30 نسخه قبلی به سایز 265/30 رسیده اند.

2023-Honda-Civic-Type-R-00001

داخل کابین هوندا سیویک تایپ R مدل 2023

عمده قسمت های کابین در سیویک تایپ R مشابه با نسخه معمولی طراحی شده است. اما صندلی ها دارای تودوزی پارچه ای قرمز رنگ بسیار زیبایی هستند که به لطف تکیه گاه های جانبی خوبی که برای آنها تعبیه شده بدن راننده و سرنشین را در پیچ ها و شتاب های G بالا به خوبی در بر می گیرند. همچنین امکان پردازش اطلاعات خودرو و تایمگیری با کرنومتر دیجیتالی این خودرو وجود دارد. ضمن اینکه در نمایشگر میان داشبورد اطلاعات مربوط به عملکرد و رفتار خودرو در لحظه به راننده نمایش داده می شود.

2023-Honda-Civic-Type-R-00001

شیفتر دنده فلزی پولیش خورده سیویک تایپ R جدید مشابه با نسخه قدیمی به نظر می رسد. ولی به جز این شیفتر همه چیز نسبت به نسل قبل تغییر کرده است. در میان داشبورد یک نمایشگر لمسی 10.2 اینچی مانند نسل یازدهم سیویک معمولی نصب شده که استایل پریمیومی را به کابین این نسخه تایپ R بخشیده است. در مقابل راننده غربیلک فرمان چرم دوزی شده با دوخت قرمز رنگ قرار دارد و در پشت آن یک نمایشگر دیجیتالی برای نشان داده سرعت و دور موتور و سایر اطلاعات خودرو به راننده تعبیه شده است.

2023-Honda-Civic-Type-R-00001

هوندا مطلبی را در خصوص بروزرسانی های اعمال شده در شاسی نسخه تایپ R نسبت به مدل معمولی نسل یازدهم هوندا سیویک اعلام نکرده و بیان نکرده که این تغییرات چه میزان باعث بهبود عملکرد سیویک تایپ R مدل 2023 نسبت به نسل قبلی شده و تنها اعلام کرده که همانقدر که بدنه این خودرو سبک سازی شده، به مقاوم سازی و صلبیت ساختار آن نیز فکر شده و حس رانندگی اسپرت این خودرو به لطف ارتقای سیستم تعلیق و جعبه فرمان قطعا چند پله ای نسبت به نسخه معمولی سیویک نسل یازدهم ارتقا یافته است.