واردات خودرو روزی کمتر از یک دستگاه

1401/11/02

واردات خودرو روزی کمتر از یک دستگاه
با اعلام مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان، دیروز دومین محموله خودروهای خارجی وارد کشور شد. آن طور که حمیدرضا محمدحسینی تختی عنوان کرده، ۱۲۰ دستگاه خودروی خارجی وارد بندر شهید باهنر شده و همگی ساخت شرکت هیوندایی کره جنوبی و از نوع سواری سدان و مدل ۲۰۲۳ هستند.
به گزارش پایگاه خبری خودروها، پیش از این، اوایل دی‌ماه امسال نیز نخستین محموله خودروهای وارداتی شامل ۲۲ دستگاه وارد کشور شده بود. حالا با توجه به واردات محموله جدید، تعداد خودروهای خارجی وار شده به کشور در فاصله دو ماه مانده تا پایان سال، به ۱۴۲ دستگاه رسیده است. این در حالی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت وعده داده تا پایان امسال ۱۰۰هزار دستگاه خودرو وارد کشور خواهد شد. طبق وعده این وزارتخانه، همچنین ۱۰۰هزار دستگاه خودرو دیگر نیز در بهار سال آینده به کشور وارد می‌شود تا مجموع خودروهای وارداتی ظرف شش ماه به ۲۰۰هزار دستگاه برسد. با توجه به روند کند ورود خودرو به کشور، این پرسش در ذهن افکار عمومی شکل گرفته که آیا تحقق وعده واردات ۲۰۰هزاردستگاهی شدنی است؟ آیا درحالی‌که تا به امروز تنها ۱۴۲ دستگاه خودروی خارجی وارد کشور شده، ورود بالغ بر ۹۹هزار دستگاه دیگر تا پایان سال امکان‌پذیر خواهد بود؟

واردات خودرو به کشور به مدت چهار سال از اردیبهشت ۹۷ ممنوع بود و اسفند سال گذشته رئیس‌جمهور دستور آزادسازی آن را صادر کرد. چند ماه بعد نیز شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا که در سال ۹۷ واردات خودرو را ممنوع کرده بود، به تمدید ممنوعیت رای نداد تا ورود خودرو به کشور رسما آزاد شود. پس از آن بود که تدوین آیین‌نامه واردات خودرو جدی شد و وزارت صمت سرانجام پس از چند ماه کش‌و‌قوس، در هفته نخست شهریور آیین‌نامه مربوطه را اعلام و ابلاغ کرد. با توجه به ابلاغ این آیین‌نامه در تاریخ چهارم شهریور ۱۴۰۱، تا به امروز حدودا ۱۵۰ روز از ابلاغ این آیین‌نامه گذشته و با توجه به آمار ۱۴۲هزاردستگاهی واردات تا به امروز، به طور متوسط روزی کمتر از یک دستگاه، هر هفته کمتر از هفت دستگاه و ماهی کمتر از ۲۹ دستگاه خودروی خارجی وارد کشور شده است. همچنین با در نظر گرفتن بازه زمانی ۵۸روزه تا پایان سال، اگر قرار باشد وعده واردات ۱۰۰هزاردستگاهی وزارت صمت محقق شود، باید به طور میانگین روزی تقریبا هزار و ۷۲۲ دستگاه خودروی خارجی به کشور بیاید. با توجه به این آمار، باید به طور میانگین هفته‌ای بیش از ۱۲هزار دستگاه و ماهی حدودا ۵۰هزار دستگاه خودرو وارد کشور شود.

همچنین اگر ملاک را وعده ۲۰۰هزاردستگاهی واردات تا پایان خرداد سال آینده در نظر بگیریم، وزارت صمت فرصتی ۱۵۱روزه برای تحقق آن در اختیار دارد. بنابراین در این بازه زمانی باید به طور متوسط روزی حدودا هزار و ۳۲۴ دستگاه، هفته‌ای تقریبا ۹هزار و ۲۵۳ دستگاه و ماهی کمتر از ۴۰هزار دستگاه خودرو به کشور بیاید. این در حالی است که با توجه به روند بسیار کند فعلی و وجود چالش‌های مختلف، به‌خصوص تامین ارز، تحقق این وعده با اماواگرهای زیادی مواجه است.

برچسب ها:

واردات خودرو 
نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما