علت شنیدن صدای آب در خودرو

1401/11/12

علت شنیدن صدای آب در خودرو
رایج ترین علت صدای آب در خودرو، گرفتگی تخلیه میعانات اپراتور، کم بودن خنک‌کننده، هوا در سیستم خنک‌کننده، گرفتگی تخلیه درب و گرفتگی تخلیه شیشه جلو است.

به گزارش پایگاه خبری خودروها،گاهی اوقات مشاهده نشانه های جدید و همراه شدنشان با سایر هشدارها باعث می شود رانندگان نگران وضعیت خودرو خود شوند و به صورت جدی تری موضوع را پیگیری کنند. صدای شرشر آب از پشت داشبورد، صدای قرقر آب در رادیاتور، صدای آب داخل خودرو چند مورد از این موارد است.اغلب اوقات نمی‌دانیم چه مشکلی وجود دارد. در این مطلب قصد داریم علل و نحوه رفع این‌گونه صداها را توضیح دهیم.

متداول‌ترین علت صدای آب در خودرو، گرفتگی تخلیه میعانات اپراتور، کم بودن خنک‌کننده، هوا در سیستم خنک‌کننده، گرفتگی تخلیه درب و گرفتگی تخلیه شیشه جلو است.

دلیل صدای شُر شُر آب از پشت داشبورد خودرو

یکی از مشکلاتی که جدیدا شایع شده است، صدای آب یا شر شر آب از پشت داشبورد خودرو است .

این صدا قطعا از رادیات بخاری خودرو است که دقیقا پشت داشبورد قرار دارد.این صدا می تواند چند دلیل داشته باشد.

_ زمان تعویض عمر واشر سر سیلندر سررسیده

واشر سر سیلندر عمر خود را کرده و موقع تعویض آن رسیده است و از نشانه های آن وجود روغن در آب خودرو و یا کف کردن روغن خودرو و یا جوش آوردن خودرو یا فشار هوای زیاد داخل لوله های آب اصلی ( جنت ها ) که باعث متورم شده لوله ها می شود و یا کم شدن مقدار آب و زیاد شدن مقدار روغن روی گیج که نشان از قاطی شدن آب و روغن است.

_ وجود هوا در سیستم خنک‌کننده

برخی با توجه به صدای شر شر آب مخصوصا در زمان سرد بودن خودرو مواجه می شوند و دلیل آن را هوا داشتن سیستم خنک کننده خودرو می دانند . این اتفاق اکثرا در خودرو های خانواده موتور پژو مثل سمند ، 405 ، 206 ، سمند سورن و … می افتد . هواگیری خودرو در دو مرحله باید انجام شود : ابتدا جفت پیچ های هواگیری را باز می کنید و محلول ضد یخ و یا آب را میریزید تا از جفت پیچ ها محلول بدون هوا خارج شود سپس پیچ های هواگیری و درب رادیاتور را بسته و خودرو را روشن می کنید تا دمای خودرو به اندازه دو خط روی آمپر بالا بیاید .

سپس خودرو را خاموش کرده و درب رادیاتور را باز کرده و دوباره پیچ های هواگیری را باز می کنید مثل مرحله قبل هواگیری می کنید . دلیل گرم کردن خودرو تا دو خط آمپر باز شده ترموستات است تا به صورت کامل هوای داخل موتور خارج شود . خودرو را روشن کنید و تا 2500 دور گاز را نگه دارید اگر صدا قطع شد موتور شما هوا داشته و اگر قطع نشد و مشکلات بالا را نیز نداشتید به سراغ مرحله سوم و آخرین مرحله بروید که قطعا مشکل شر شر آب داخل اطاق خودرو در مرحله سوم مخفی شده است .

_ گرفتگی رادیاتور بخاری

هواگیری را انجام دادید و مشکل حل نشده است . خودرو شما ضد یخ دارد و یا ندارد فرقی نمی کند اما برای عمر بیشتر موتور و مخصوصا سرسیلندر حتما ضدیخ استفاده کنید و هر 2 سال یکبار حتما آب رادیاتو ر و ضدیخ را عوض کنید زیرا تاریخ مصرف ضدیخ که بگذرد جرم گرفتن داخل سیستم آب موتور شروع می شود .

صدای شر شر آب زیر داشبورد شما قطعا از گرفتگی رادیاتور یخاری است و باید آن را جرم گیری کنید . برای این کار نیاز به یک متر شیلنگ بخاری خودرو است . شیلنگ های بخاری را باز کرده و شیلنگ خریداری شده را به دو عدد نیم متری تقسیم کنید و به لوله های رادیاتور بخاری وصل کنید . جوهر نمک یا اسید رقیق شده را به نسبت 3 واحد آب و یک واحد اسید درست کنید و شیلنگ بالایی را در ظرف پلاستیکی قرار دهید و اسید رقیق شده را در لوله زیری ریخته تا رادیاتور بخاری پر شود و اسید از لوله بالایی وارد ظرف شود . به مدت 5 دقیقه محلول را در رادیاتور نگه دارید و سپس لوله پایینی که از آن اسید را وارد رادیاتور کرده اید به زیر ماشن سرازیر کنید تا رادیاتور تخلیه شود و سپس از لوله بالا آب بریزید تا اسید کامل تخلیه شود .

در زمان استفاده از اسید و محلول شستو شو حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید و موارد ایمنی را جدی بگیرید . شیلنگ های خودرو را دوباره سر جای خود وصل کنید و مانند مرحله 1 هواگیری کنید . امیدواریم که دیگر صدایی از شر شر در داخل اتاق خودرو شما شنیده نشود و مشکل برطرف شده باشد .

صدای آب از پشت داشبورد پژو و سمند

علت صدای آب از پشت داشبورد پژو و سمند معمولا به علت نقص در گردش آب خودرو است که با رد شدن آب رادیاتور از کانال های رادیاتور این صدا شنیده می شود.

آیا صدای آب از پشت داشبورد پژو و سمند نشان دهنده ی سوختن واشر سرسیلندر است؟

وقتی سرسیلندر خودرو می سوزد در سیستم خنک کننده ی موتور هوا وارد می شود. این وجود هوا هم باث ایجاد صدای آب از پشت داشبورد خودرو می شود ولی سوختن واشر سرسیلندر علائم بسیار دیگه ای هم دارد که با بررسی موتور می توان با اطمینان گفت که آیا موتور خودرو آسیب دیده و باعث ایجاد این صدا می شود و یا اینکه علت این صدا چیز دیگری است.

شنیدن صدای قلقل از قمقمه آب رادیاتور پراید

چنانچه به صورت مقطعی، از سمت قمقمه آب رادیاتور پراید خود صدای قل قل شنیدید، چندان جای نگرانی نیست. چنانچه شنیدن این صدای نامتعارف، طی روزهای متمادی و تکرار شونده و یا از خودرویی که در منطقه ای سردسیر تردد می کند، باشد، نگرانی شما به جا است.

قل زدن آب در قمقمه آب رادیاتور پراید ، زمانی اتفاق می افتد که دمای خودرو بیش از حد بالا رفته باشد. بالا رفتن دما و شنیده شدن صدای قل قل از قمقمه آب پراید دو علت دارد: بروز ایراد در سیستم موتور که معمولاً در چنین شرایطی متوجه آسیب دیدن سر سیلندر است و بروز ایراد در سیستم خنک کننده و اصطلاحاً جوش آوردن خودرو که یکی از عوامل آن، خرابی درب قمقمه آب رادیاتور پراید است.

خرابی ترموستات، نشتی در اتصالات و شکستگی رادیاتور از جمله دیگر عوامل عدم عملکرد صحیح سیستم خنک کننده خودرو است.بروز ایراد در سر سیلندر یکی از پر هزینه ترین مشکلات مربوط به خودرو است، بنابراین بهتر است برای اطمینان از نوع عملکرد آن به کارشناسان خودرو مراجعه کنید.

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما