معرفی سایپا سیلک Sialk کراس اوور مونتاژی

1402/02/30

معرفی سایپا سیلک Sialk کراس اوور مونتاژی
سایپا سیلک Saipa Sialk محصول مونتاژی جدید این شرکت بوده که در واقع همان سیتروئن C3XR مونتاژیست که قرار است با نام بومی وارد بازار ایران شود.

به گزارش پایگاه خبری خودروها،محمدعلی تیموری مدیرعامل سایپا اعلام کرده تولید سایپا سیلک یا همان سیتروئن C3XR در سایپا در حال پیشرفت بوده و این شرکت با کمک شرکای چینی خود از جمله دانگ فنگ در حال احداث خط تولید و فراهم کردن مقدمات لازم برای تولید این خودروست. سایپا قصد دارد در سایت تولیدی سایپا-سیتروئن در کاشان این خودرو را تولید کند.

این شرکت در سال گذشته کراس اوور سیتروئن C3XR را در نمایشگاه تحول صنعت خودرو با نام پروژه سایپا M44 رونمایی کرد. اما حال مشخص شده که سایپا نام سیلک (Sialk) را برای این خودرو انتخاب کرده و قصد دارد که آن را در اواخر سال 1402 یا در اوایل سال  1403 به بازار کشور عرضه کند. قطعا نام سیلک برای این خودرو مقداری عجیب به نظر می رسد. به گفته مدیرعامل سایپا این نام از تپه مشهور کاشان سی یلک گرفته شده که کارخانه سایپا سیتروئن نیز در همانجا قرار دارد.

سایپا سیلک Sialk سیتروئن C3XR مونتاژ

مشخصات سایپا سیلک (سیتروئن C3XR مونتاژی)

سایپا سیلک از نظر پلتفرم با پژو 2008 مشترک است. با توجه به اشتراک پلتفرم پژو 2008 و 301 و با علم به اینکه خودرو تارا و ری را هم روی همین پلتفرم طراحی یافته اند، می توان پلتفرم این کراس اوور مونتاژی سایپا را نیز با این خودروها مشترک دانست. با توجه به توان بالای زنجیره تامین در داخلی سازی برخی از قطعات، سایپا ادعا کرده که ظرفیت داخلی سازی سیتروئن C3XR تا 45 درصد در ایران وجود دارد.

سایپا اعلام کرده که قصد دارد سیلک را با موتور 1.2 لیتری سه سیلندر توربوشارژ راهی بازار ایران کند. این پیشرانه قادر به تولید 135 اسب بخار قدرت و 230 نیوتن متر گشتاور بوده و برای انتقال قدرت به چرخ هار جلو نیز به گیربکس شش سرعته دوکلاچه مجهز شده است. سایپا سیلک با این موتور قادر است به نهایت سرعت 195 کیلومتر دست یابد و در هر 100 کیلومتر حدود 5.1 لیتر بنزین مصرف می کند. البته این امکان وجود دارد که این کراس اوور مونتاژی در نسخه های متعددی و با پیشرانه ها و حتی گیربکس های دیگری هم به بازار عرضه شود. ولی این مشخصات اکنون از سوی سایپا رسما اعلام شده است.

سایپا سیلک Sialk سیتروئن C3XR مونتاژ

امکانات سایپا سیلک (پروژه M44 بر پایه سیتروئن C3XR)

سایپا سیلک در زمینه تجهیزات ایمنی و رفاهی لیست کاملی را ارائه می دهد و دارای شش کیسه ایمنی هوا، سیستم ترمز ضد قفل، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، سیستم کنترل پایداری، سنسور دنده عقب، دوربین دنده عقب، کمکی شروع حرکت در سربالایی، نمایشگر لمسی 9 اینچی میان داشبورد با درگاه بلوتوث، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، سیستم ورود بدون کلید و استارت دکمه ای، کلاستر دیجیتالی پشت فرمان، فرمان برقی با کلیدهای کنترلی و … است. البته تا زمان تولید و مونتاژ سیتروئن C3XR توسط سایپا ممکن است برخی از این آپشن ها تغییراتی داشته باشند.

برچسب ها:

سایپا سیلک Sialk ،سایپا