امیدی به بازگشت رنو و پژو نیست

1399/12/09

در نشست انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو مطرح شد
امیدی به بازگشت رنو و پژو نیست
آنطور که به نظر می رسد بنا به دلایلی امکان فعالیت مجدد خودروسازانی همچون رنو و پژو در بازار ایران با مشکل روبرو خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری خودروها، در شرایطی که بسیاری گمان می کنند با احیای دوباره برجام، فضا برای بازگشت خودروسازان خارجی فراهم می شود، اما به نظر می رسد دستکم برای فعالان صنعت خودرو و قطعه سازی ایران این امید رنگ باخته و بنا به دلایلی امکان فعالیت مجدد خودروسازانی همچون رنو و پژو در بازار ایران با مشکل روبرو خواهد شد.

در چنین شرایطی اصغر خسروشاهی نایب رییس انجمن قطعه سازان در خصوص احتمال بازگشت شرکای خارجی به صنعت خودرو گفت: با توجه به شرایط به وجود آمده از جمله مشارکت و ادغام پژو با خودروسازان آمریکایی و اخراج دسته جمعی کارکنان دفتر رنو در تهران، به نظر می‌رسد امیدی به بازگشت مجدد این دو خودروساز به بازار ایران نیست.

وی با بیان اینکه از این پس شرط ایران برای همکاری با خارجی ها پذیرفتن تولید خودرو با سطح بالای داخلی سازی است، افزود: در عین حال ادامه همکاری با این شرکت‌ها طبق روال گذشته منطقی نیست و به نظر می‌رسد در حال حاضر خودروسازان تراز اول و صاحب تکنولوژی چین به شرط. مشارکت با خودروسازان داخلی و سرمایه‌گذاری مستقیم در ایران گزینه های مناسب‌تری هستند.

 

مطالبات 30 هزار میلیارد تومانی قطعه سازان

او در ادامه با اعلام اینکه مطالبات قطعه سازان از خودروسازان به بالای 30 هزار میلیارد تومان خبر رسیده است اعلام کردند چالش بزرگ قطعه سازان برای سال آینده است که چه اتفاقی می افتد و خودروسازان با این زیان و ضرر هنگفت سالانه تا چه زمانی قادر به تحمل و ادامه فعالیت خواهند بود و آیا بانک ها و متولی سیاستگذاری مالی کشور خواستار تزریق تسهیلات و حمایت از این صنعت هستند یا اینکه شاهد نابودی صنعت خواهیم بود.

اصغر خسروشاهی در این نشست خبری با اشاره به سال جهش تولید و تلاش قطعه سازان با هدف تحقق این شعار گفت: بر این اساس نسبت به سال گذشته با وجود همه مشکلات بیش از 20 درصد رشد تولید را شاهد بوده ایم‌ هرچند که این روند مورد رضایت قطعه سازان نیست.

وی با بیان این که تصور ما عددی فراتر بود اما با وجود همه تلاش ها به دلیل مشکلات و موانع، بیشتر از این میزان رشد محقق نشد، افزود: در ابتدای بررسی طرح ساماندهی صنعت خودرو با هدف رفع مشکلات این صنعت در مجلس مطرح شده، نظر اعضای این کمیسیون دریافت می شد اما هم اکنون هیچ نظری دریافت نمی شود این در حالیست که این طرح در کمیسیون به تصویب رسیده است.

 

عرضه خودرو در بورس کمک کننده است

خسروشاهی با اشاره به استقبال قطعه سازان از این طرح و عرضه خودرو در بورس تصریح کرد: در شرایطی که خودروسازان با افزایش زیان انباشته روبرو هستند این طرح می تواند کمک کننده باشد هرچند که نحوه اجرای آن پرابهام است.

وی در ادامه در خصوص احتمال بازگشت شرکای خارجی به صنعت خودرو گفت: از آن جا که پژو و فیات با سرمایه گذاران آمریکایی اقدام به ایجاد جویت ونچر کرده ممکن است در صورت برجامی دوباره، دیگر سیاست قبلی را نداشته باشد ضمن آن که ایران نیز رویکرد قبلی را نسبت به این شرکت نخواهد داشت.

نایب رییس انجمن قطعه سازان با تاکید بر این که از این پس شرط ایران برای همکاری با خارجی ها ، پذیرفتن تولید خودرو با سطح بالای داخلی سازی است، تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد که شرکت های چینی برای ورود به بازار ایران بسیار راغب هستند و احتمال می رود شرکت های اروپایی در این مرحله وارد بازار ایران نشوند.

خسروشاهی ادامه داد: سیاست ایران نیز نباید این باشد که بازار به راحتی در اختیار خارجی ها قرار گیرد بنابراین بهترین گزینه فعلی برای همکاری، شرکت های چینی دارای فناوری تولید خودرو به صورت جوینت ونچر است.

انتقاد از رفتار سازمان امور مالیاتی

فرهاد به نیا، سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجنوعه های خودرو نیز در ادامه این نشست با تاکید بر این که ضروری است هرگونه تصمیم گیری در صنعت منجر به کاهش قیمت تمام شده شود، گفت: این شرایط در حالیست که در طول سال 99 در دو حوزه شاهد تصمیماتی بودیم که نتیجه آن عواقب ناخوشایندی در پایان سال برای صنعت خودرو و سایر صنایع خواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به 5 زنجیره وابسته به صنعت فولاد افزود: شرکت های فولادسازی از سال 96 تا اوایل سال 98 با خرید پایین مواد اولیه این صنعت که در حدود نصف قیمت جهانی بود سودهای هنگفتی کسب کردند چرا که این مواد را با 5 درصد سود بیشتر در بورس کالا به فروش می رساندند.

به نیا تصریح کرد: با ورود وزارت صمت به قیمت گذاری فولاد، تولید کاهش یافت و این کاهش اثر خود را بر صنعت خودرو  نشان داد چرا که شرکت های فولادی تصمیم گرفتند با کاهش عرضه وزارت صمت را ناگزیر از اصلاح قیمت کنند. در همین حال فولادسازان عنوان کردند که تولیدکنندگان صنعت قطعه نسبت به دریافت ورق اضافی اقدام می کنند براین اساس ظرفیت سنجی مورد تاکید قرار گرفت، این در حالی بود که برون سپاری تولید در صنعت قطعه در سال های گذشته انجام شده بود.

وی ادامه داد: فعالان صنعت قطعه از شرکت های فولادی می خواهند که دست از صنعت و تولیدکنندگان داخلی بردارند بنابراین از رییس جمهور ، وزیر صمت و از مجلس می خواهیم که به این موضوع ورود کنند زیرا باعث افزایش قیمت خواهد شد و در نهایت کاهش تولید را رقم خواهد زد.

به نیا در ادامه با انتقاد از نحوه دریافت مالیات از این صنعت اظهار کرد: در همه دنیا مالیات بر درآمد مطرح است اما در ایران براساس بند 50 مالیات های مستقیم گزارش ها در اختیار موسسات حسابرسی قانونی قرار می گیرد و در حالی که بر اساس بند 59 این قانون، اداره مالیات باید گزارش حسابرسی را بپذیرد اما با وجود تدوین این دفاتر، کارشناسان به این‌حساب ها کاری ندارند و تعیین‌مالیات را بر اساس درآمد تعیین نمی کنند که این روند به رویه مرسوم دریافت مالیات از صنعت تبدیل شده در حالی که لازم است نسبت به بررسی این روند از سوی وزیر اقتصاد اقدام شود.

سخنگوی این انجمن تاکید کرد: براین اساس درخواست از رییس جمهور، وزیر امور اقتصاد و دارایی و اداره امورمالیاتی اینست که در صورت اعتقاد به جهش تولید نسبت به تغییر روش دریافت مالیات اقدام کنند.

 

این روند قیمت گذاری نابودگر است

شهپری  به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره انجمن قطعه سازان در این نشست گفت: بررسی رفتارهای مختلف در موضوع قیمت گذاری خودرو نشان از هدفی غیر از نابودی صنعت خودروسازی و قطعه سازی نیست.  حساب های خودروسازان از زیان انباشته بالا حکایت دارد، بنابراین باید بررسی شود چه کسانی سودهای کلان حاصل از عدم آزادسازی قیمت خودرو را به جیب زده اند.

وی با بیان اینکه نمی توان صنایع پایین دستی را رها کرد و به صنایع بالادستی چسبید، تصریح کرد: بررسی گزارش های مالی شرکت های فولادی، مس و پتروشیمی بیانگر سودهای آن چنانی است این در حالیست که مصرف کنندگان این مواد که صنعت خودرو است به دلیل عدم تعیین تکلیف قیمت گذاری، شاهد زیان و ضررهای هنگفت است.

این عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان اضافه کرد: در حال حاضر هر ارگان و شخصی از شورای رقابت، سازمان حمایت و مجلس شورای اسلامی در موضوع قیمت گذاری خودرو نظر می دهد، اما اتفاق و برآیندی از این اظهار نظرها حاصل نمی شود.

 

ضرورت اصلاح قیمت خودرو

مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو در ادامه این نشست خبری گفت: آزادسازی قیمت‌ها بدترین و آخرین راهکار اصلاح قیمت خودروها است و معتقدیم باید با مدیریت قیمت‌های افسارگسیخته مواد اولیه، قیمت خودرو کاهش یابد.

وی با بیان این که ۸۰ درصد قیمت خودرو شامل قیمت قطعات و مواد اولیه است و امروز قیمت قطعات و مواد اولیه به صورت افسارگسیخته افزایش یافته است، افزود: انجمن قطعه‌سازان آمادگی کامل دارد در صورت تعدیل قیمت مواد اولیه، قیمت محصولات خود را در تعامل با خودروسازان به نفع مردم کاهش دهد.

وی با بیان این که موضع قطعی انجمن این است که بدترین راهکار، افزایش قیمتی است که به مصرف‌کنندگان لطمه بزند، تصریح کرد: هم اکنون سه طرح در زمینه قیمت گذاری خودرو در دست بررسی است که همه آن ها بدون دریافت نظر از قطعه سازان در حال پیشرفت است.

دبیر انجمن قطعه سازان اظهار کرد: نخستین طرح، طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس شورای اسلامی است، اما با وجود تماس‌های مکرر با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس، ظاهراً تمایلی به استفاده از نظرات قطعه سازان در این طرح نیست. در همین حال طرح جهش تولید توسط وزارت صنعت مطرح شده و طرح سوم، طرح قیمت‌گذاری خودرو است که در نهاد ریاست جمهوری در دست پیگیری است که امیدواریم قیمت خودرو یک بار برای همیشه در کشور تعیین تکلیف شود.

بیگلو در ادامه با تاکید بر این که با کاهش قیمت مواد اولیه می‌توان قیمت خودرو درب کارخانه را تا ۳۰ درصد کاهش داد، تصریح کرد: به پیشنهاد وزیر صنعت در خصوص تشکیل کنسرسیومی از قطعه‌سازان در راستای خودکفایی در خودروسازی این کنسرسیوم با حضور ۳۰ قطعه ساز بزرگ تشکیل شد و هم اکنون دارای وجاهت حقوقی است اما با وجود تاکی وزیر، خودروسازان وقتی برای ملاقات مشترک با کنسرسیوم اختصاص نمی دهند.

وی خاطرنشان کرد: با وجود همه مسائل و مشکلات، قطعه‌سازان همچنان در خط مقدم تولید هستند و سعی دارند تا سال آینده تیراژ تولید خود را حفظ کنند که از جمله آن‌ها حضور در پروژه های خودکفایی در تولیدات و محصولات جدید ایران خودرو و سایپا است.

بیگلو با اشاره به فرموده رهبر انقلاب که در صورت گشایش‌های بین‌المللی نباید به سمت شرق یا غرب دوباره متمایل شویم، تصریح کرد در دو سال گذشته و در دوران تحریم‌ها، قطعه سازان به توانمندی بالایی در داخلی سازی قطعات دست یافتند که منجر به کاهش وابستگی‌ها به غرب و شرق شده است.


 

نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما