ارتقای سطح خودران در محصولات تویوتا

1400/01/23

ارتقای سطح خودران در محصولات تویوتا
خودروسازان دنیا به تدریج سطح خودران را در خودروها و محصولات خود ارتقا می‌دهند.
به گزارش پایگاه خبری خودروها، تویوتا فناوری کمک به راننده جدیدی موسوم به «رانندگی پیشرفته» Advanced Drive را در محصولات خود به‌کار می‌گیرد که ابتدا در لکسوس ال‌اس‌ و تویوتا میرای عرضه می‌شود و به‌تدریج در سایر محصولات آن هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
لکسوس LS ۵۰۰h مدل ۲۰۲۲ در آمریکا هم به این سامانه مجهز خواهد بود. بر اساس دسته‌بندی انجمن مهندسی آمریکا SAE این سامانه سطح۲ خودران به حساب می‌آید که راننده مجاز است دست را از روی فرمان بردارد، اما چشم‌هایش باید به جاده باشد. این خودرو بدون نیاز به راننده می‌تواند به طور خودران پارک کند.

به‌طور کلی خودران‌ها را به ۶ سطح تقسیم‌بندی می‌کنند که از صفر شروع می‌شود. سطح صفر: هیچ کاری خودکار انجام نمی‌شود؛ سطح۱: خودران به کمک راننده نیاز دارد؛ سطح۲: بدون نیاز به راننده حرکت می‌کند اما به توجه راننده نیاز دارد؛ سطح۳: خودران عمل می‌کند اما مسوولیت همچنان با راننده است؛ سطح۴: سطح بالایی از خودران که به دخالت راننده نیاز ندارد اما همچنان مسوولیت با راننده است؛ سطح۵: خودران کامل که امکان بروز حادثه در آن به صفر رسیده است. سامانه «رانندگی پیشرفته» از رادار امواج میلی‌متری، دوربین استریو، دوربین تلسکوپی، لیدار LiDAR و نقشه با دقت بالا استفاده می‌کند. هدف تویوتا از نصب این سامانه این است که «راننده و خودرو به عنوان شریک از هم محافظت کنند تا راننده تجربه لذت‌بخش‌تری از رانندگی داشته باشد و در ضمن از جان وی به‌طور خودکار محافظت شود.» زمانی‌که حسگرها [سنسورها] خطر احتمالی را ردیابی کنند، به راننده هشدار می‌دهند، در آن صورت راننده یا با پیشنهاد این سامانه موافقت می‌کند یا آنکه کنترل اوضاع را دوباره به دست می‌گیرد. در بزرگراه‌ها، «سامانه رانندگی پیشرفته» با ایمنی بالا می‌تواند خودرو را کنترل کند، از جمله می‌تواند تغییر لاین بدهد و سبقت بگیرد. هنگام عبور راننده باید فرمان را بگیرد و به سامانه اجازه تغییر مسیر و سبقت را بدهد. هنگام سبقت هم سامانه به‌طور خودکار بهترین وضعیت فاصله با خودروهای اطراف را انتخاب می‌کند. در رمپ‌ها [شیب‌های مخصوص تغییر مسیر] اگر حسگرها ورود خودروها را رصد کنند سامانه دستور کاهش سرعت می‌دهد تا خودروهای ورودی امکان ملحق‌شدن به مسیر را پیدا کنند. این سامانه از طریق اینترنت قابلیت روزآمدی دارد و پیشرفت‌ها یا رفع ایرادها به طور خودکار در این سامانه به‌اجرا درمی‌آیند. در ژاپن، دوربین‌های بیرونی، اطلاعات محیط پیرامون را گردآوری کرده و برای تویوتا ارسال می‌کنند. تویوتا از این داده‌ها برای بهبود سامانه استفاده می‌کند. هنوز افزایش قیمت به‌دلیل نصب این سامانه در بازار مشخص نشده است. در بازار ژاپن، لکسوس LS ۵۰۰h گرید L به قیمت ۱۶.۳۲۰.۰۰۰ ین (معادل ۱۴۹.۵۷۹‌ دلار) قیمت‌گذاری شده است و در تریم خاص موسوم به Executive قیمت آن ۱۷.۹۴۰.۰۰۰ ین (معادل ۱۶۴.۴۲۷ دلار) است.

برچسب ها:

تویوتا ،خودرو خودران 
نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما