گسترش تا‌کسی‌های خودران در دبی

1400/01/28

گسترش تا‌کسی‌های خودران در دبی
کروزِ جنرال موتورز برای بسط دامنه عملیات خودران در جهان شهر دبی را انتخاب کرد.
به گزارش پایگاه خبری خودروها، شرکت کروز که اکثریت سهام آن متعلق به جنرال موتورز است، گسترش فعالیت‌های بین‌المللی خود را از شهر دبی شروع می‌کند. در همین راستا، کروز جنرال موتورز توافقنامه‌ای با مقام‌های حمل‌و‌نقل و جاده‌ای دبی به امضا رسانده که تا‌مین‌کننده انحصاری تا‌کسی‌های خودران و خدمات اشتراک سواری در این شهر تا‌ سال ۲۰۲۹ باشد.

جزئیات مفاد مالی این قرارداد که شاهزاده دبی آن را «اولین نوع در جهان» توصیف کرده، منتشر نشده است.

مقر اصلی کروز جنرال موتورز در شهر سان‌فرانسیسکو است و انتظار می‌رود که شروع عملیات این سازنده خودران در امارات متحده عربی از سال 2023 باشد. سخنگوی این کمپانی از مشخص کردن زمان عمومی‌شدن خودران‌ها در دبی خودداری کرد. اما به طور رسمی اعلام شده است که از سال 2030 ناوگانی متشکل از 4 هزار خودران در شهر دبی فعالیت خواهند داشت.
این توافقنامه نشان از بسط و گسترش چشمگیر در برنامه‌ها و فعالیت‌های کروز جنرال موتورز داد، مخصوصا که تا‌ به حال فقط در سان فرانسیسکوی آمریکا متمرکز شده بود. در حال حاضر هم 200 وسیله نقلیه خودران این شرکت در حال گذراندن مراحل آزمایشی هستند ولی هنوز زمان دقیق ارائه روبوتاکسی‌ها [تاکسی‌های روباتی که به راننده نیاز ندارند] و همگانی شدن آن اعلام نشده است. زمانی که این شرکت تا‌سیس شده بود، برای خودش برنامه‌ای تدوین کرده بود که در آن سال 2019 برای شروع بهره برداری عمومی تعیین شده بود. دبی اولین شهر غیرآمریکایی است که محصول آریجین کروز Cruise Origin، اولین خودران تمام برقی را به خدمت خواهد گرفت.این معامله با کروز بخشی از ماموریت دبی برای کاهش هزینه‌های حمل‌و‌نقل و تبدیل 25 درصد از حمل‌ونقل این شهر به سامانه خودران تا‌ سال 2030 است.جنرال موتورز در سال 2016 شرکت کروز را تصاحب کرد و سایر سرمایه گذارانی که به طور رسمی معرفی شده اند عبارتند از: هوندا موتور ژاپن، صندوق آینده‌گرای سافت بانک و شرکت مایکروسافت.

برچسب ها:

تاکسی خودران