جزئیات جلسه خودرویی مجلس

1400/02/22

جزئیات جلسه خودرویی مجلس
دبیر انجمن قطعه‌سازان، میزان مطالبات تولیدکنندگان قطعات از خودروسازان را بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در حال حاضر میانگین قیمت سبد مواد اولیه قطعه سازان ایرانی ۲۰ درصد گران‌تر از نرخ‌های جهانی است.
به گزارش پایگاه خبری خودروها، مازیار بیگلو با تشریح جزئیات جلسه عصر دوشنبه قطعه‌سازان و خودروسازان با رئیس کمیسیون صنایع مجلس اظهار کرد: در این جلسه مشکلات اصلی و بحرانی صنعت خودرو و قطعه‌سازی مطرح شد که مهم ترین آن، کمبود نقدینگی در این صنعت بود و از قیمت‌گذاری دستوری خودروها ناشی شده است.

وی ادامه داد: روزی که قیمت دلار روند کاهشی به خود گرفت، شورای رقابت مصوبه افزایش 9 درصدی قیمت خودرو را صادر کرد که دیرهنگام بود و مشکلی از خودروسازان و قطعه‌سازان را حل نمی‌کند. بیگلو با بیان اینکه در حال حاضر عرضه مواد اولیه مورد نیاز قطعه‌سازان خودرو به‌ویژه در زمینه فولاد وضعیت نابسامانی دارد، گفت:‌ با وجود اینکه قیمت‌ مواد اولیه باید بر مبنای نرخ‌های جهانی تعیین شود، اما شاهد این هستیم که با وجود کاهش نرخ‌های جهانی و همچنین ریزش 20 درصدی قیمت ارز در کشور، قیمت مواد اولیه افزایشی است. دبیر انجمن قطعه‌سازان ادامه داد: در حال حاضر میانگین سبد خرید مواد اولیه قطعه‌سازان 20 درصد گران‌تر از نرخ‌های جهانی است، به طوری که اگر این مواد را از خارج تهیه کنیم، به صرفه‌تر است. وی با اشاره به سهم 50 درصدی فولاد در سبد مواد اولیه قطعه‌سازان، گفت:‌ بقیه این سبد را محصولات پتروشیمی، مس و آلومینیوم تشکیل می‌دهد و در حال حاضر مشکلات اساسی در تامین مواد اولیه داریم. بیگلو در ادامه با اشاره به تعدد نهادهای تصمیم‌گیر درخصوص صنعت خودرو، گفت: در جلسه دوشنبه، رئیس کمیسیون صنایع مجلس بر لزوم اتخاذ ساز و کاری جهت مدیریت بازار مواد اولیه تاکید کرد، به طوری که نه فولادسازان و نه تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی متضرر شوند و نه قطعه‌سازان.

دبیر انجمن قطعه‌سازان ادامه داد:‌ در این جلسه آقای اکبری دو راهکار را برای حل مشکل تامین مواد اولیه پیشنهاد کردند که قرار شد مورد بررسی بیشتر قرار گیرد. بر این اساس یک نماینده از انجمن قطعه‌سازان و دو نماینده نیز از خودروسازان تعیین شد تا یک پیشنهاد مشخص را در این خصوص در اولین جلسه کمیسیون صنایع طی هفته آینده با حضور مقامات دولتی ارائه کنیم. وی تاکید کرد: امیدواریم طی دو ماه باقی‌مانده از عمر دولت، تصمیم‌گیری درستی درخصوص تامین مواد اولیه مورد نیاز قطعه‌سازان صورت گیرد به طوری که اگر نمی‌توانند قیمت نهایی خودرو را اصلاح کنند، حداقل در مورد قیمت مواد اولیه اقدامات مؤثری انجام شود. بیگلو در مورد میزان مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان نیز گفت: میزان این مطالبات بیش از 35 هزار میلیارد تومان است و در حال حاضر خودروسازان به دلیل اینکه طی سه، چهار هفته اخیر دریافت پول از بابت فروش خودرو نداشته‌اند، پرداخت مطالبات قطعه‌سازان نیز با مشکل جدی‌تری روبه‌رو شده است.
نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما