مخالفت وزیر صمت با بورسی‌شدن خودرو

1400/03/31

مخالفت وزیر صمت با بورسی‌شدن خودرو
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کارشناسی‌شده نیست، گفت: تحریم باعث شده است که واردات خودرو متوقف شود؛ بنابراین بازار رقابتی نیست.
به گزارش پایگاه خبری خودروها، علیرضا رزم‌حسینی درباره عرضه خودرو در بورس کالا بیان کرد: این طرح در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است و در کمیسیون صنایع مجلس روی جزئیات آن کار می‌شود، اما اجرای آن هنوز قطعی نیست.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که آیا با اجرای طرح عرضه خودرو در بورس کالا موافق است، گفت: خیر، با اجرای طرح عرضه خودرو در بورس کالا موافق نیستم؛ زیرا اجرای این طرح کار کارشناسی‌شده‌ای نیست.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه وزارت صمت برای متعادل‌سازی قیمت خودرو، پیشنهادی بهتر از عرضه خودرو در بورس دارد، گفت: همکاری خوبی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی وجود دارد؛ بنابراین وزارت صمت برای قیمت‌گذاری خودروها طرحی به مجلس ارائه داده که کمیسیون اقتصادی مجلس هم با آن طرح موافقت کرده است. در انتظار فرصتی برای اجرای این طرح هستیم و امیدواریم با اجرای آن قیمت‌ها بهتر شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در این طرح خودروها به دو گروه خودروهای عمومی و غیرعمومی (مثلا خودرویی مانند دناپلاس که مشابه دارد و علاوه بر کمپانی خارجی، مشابه آن را شرکت داخلی نیز تولید می‌کند) تقسیم می‌شوند. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در مورد جزئیات این طرح با شورای رقابت گفت‌وگو کرده و در تعامل با مجلس هستیم و امیدواریم اجرای آن روی قیمت‌ها تاثیرگذار باشد. وی با بیان اینکه برای حل مشکلات قیمت‌گذاری خودرو باید در کنار تولید داخلی، واردات معقول انجام شود، گفت: در این صورت فضا رقابتی می‌شود، تولید افزایش می‌یابد و قیمت‌ها کاهش می‌یابد. رزم‌حسینی با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری تولید را افزایش نمی‌دهد، گفت: ظرفیت تولید خودرو در ایران بالغ بر ۲میلیون خودرو است و با این میزان تولید می‌توان کاملا نیاز داخل را تامین کرد. وی اظهار کرد: شرایط تحریم باعث شده است که واردات خودرو قطع شود، بنابراین بازار خودرو رقابتی نیست. وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که آیا واردات خودرو آزاد خواهد شد، گفت: طبق برنامه بودجه امسال واردات خودرو ممنوع است، البته در این مورد باید منتظر سیاست‌های دولت بعدی و تصمیمات آنها بمانیم.

برچسب ها:

بورس خودرو 
نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما