دست‌انداز کمبود ‌تراشه در مسیر تویوتا

1400/06/03

دست‌انداز کمبود ‌تراشه در مسیر تویوتا
تویوتا هم سرانجام در برابر هیولای کمبود‌تراشه به‌زانو درآمد و خط تولید آن در آمریکای‌شمالی متوقف شد و قرار است ۴۰ درصد کمتر از برنامه تولید داشته باشد.
به گزارش پایگاه خبری خودروها، کمبود ‌تراشه خودرو هر روز وخیم‌تر می‌شود و به‌نظر می‌رسد که هیچ‌کس توان آن را ندارد که از آسیب‌های آن جلو‌گیری کند.

با اینکه تویوتا پیش‌تر آموخته بود چگونه وقفه‌های شدید در تامین قطعات کلیدی را به‌سلامت پشت‌سر بگذارد، اما گزارش‌هایی به‌گوش می‌رسد که تویوتا هم در آمریکا از برنامه‌های تولید خود عقب مانده است. خیلی از تحلیلگران کمبود‌ تراشه یا پردازشگرهای نیمه‌هادی را به‌ گردن شیوع جهانی ویروس‌کرونا می‌اندازند که بیشترین تاثیر خود را روی سازندگان ‌تراشه در آسیای جنوب‌غربی گذاشت‌ اما واقعیت این است که فقط کرونا باعث آن نبوده است. کمبود‌تراشه کاهش ۴۰ درصدی تولید ۱۴ کارخانه تویوتا در آمریکا را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد. فقط در همین‌ماه اوت، تویوتا بین ۶۰ تا ۹۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از حالت عادی تولید خواهد کرد. تاثیر این کاهش در تولید تاثیر عمیقی روی بازار خودرو باقی خواهد گذاشت که آثار آن دیرتر حس خواهد شد. این وضعیت خیلی پیش‌تر برای فورد و جنرال‌موتورز آغاز شد و هنوز آثار آن پابرجا است.

بر اساس آماری که تویوتا درباره فروش در فصل بهار سال‌جاری در بازار آمریکای‌شمالی منتشر کرده، تعداد فروش حدود ۶۶۱ هزار دستگاه بوده که ۳۷۶ هزار دستگاه نسبت به‌مدت مشابه‌سال ۲۰۲۰ بیشتر بوده اما بر اساس برنامه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از برنامه عقب‌مانده است، با این حال هنوز مردم می‌توانند خودروی مورد نیاز خود را در یکی از نمایندگی‌های فروش و خدمات پس از فروش پیدا کنند. اما در ژاپن وضعیت تویوتا کمی ‌وخیم‌تر از آمریکای‌شمالی است چون از همین حالا معلوم است که خط تولید کل کارخانه‌های تویوتا در‌ماه سپتامبر [اواسط شهریور تا اواسط مهر] متوقف خواهند بود. سایر کارخانه‌های تویوتا در کشورهای دیگر هم با کاهش تولید روبه‌رو خواهند شد. همین حالا هم برخی از خطوط تولید تویوتا در تایلند متوقف هستند. تویوتا می‌گوید در‌ ماه سپتامبر کل تولید این خودروساز ۳۶۰ هزار دستگاه کمتر از برنامه خواهد بود. با این اوصاف، تویوتا می‌داند که تا پایان سال‌جاری میلادی رقم تولید به ‌۳/ ۹میلیون دستگاه خواهد رسید چون در سال ۲۰۲۰ به‌خوبی پیش‌بینی کرده بود که ویروس‌کرونا روی تامین قطعات مورد نیاز وقفه مهمی ‌ایجاد خواهد کرد و از این‌رو با تامین‌کنندگان خود هماهنگ کرده بود.

خوشبختانه بر اساس گزارش PBS توقف در خطوط تولید کارخانه‌های آمریکای‌شمالی با تعدیل نیرو همراه نخواهد بود و باید امیدوار بود که با ادامه این وضعیت، کار به‌تعدیل نیرو نکشد.

در بازار، هنگامی‌که عرضه با محدودیت یا مشکلات مواجه می‌شود، کاهش عرضه روی قیمت‌ها اثر مستقیم می‌گذارد. قیمت‌های مضحک و غیرقابل باور در بازار خودروی آمریکا هم انعکاس همین واقعیت است. با اینکه از سرعت نجومی ‌افزایش قیمت خودروهای دست دوم کمی‌کاسته شده اما هنوز روند نزولی پیدا نکرده است. اخبار کاهش ۴۰ درصدی در تولیدات تویوتا در آمریکا هم باعث می‌شود که روند بازگشت به‌حالت عادی کندتر شود. البته پاندمی ‌بیماری کووید -۱۹ تنها عامل کمبود ‌تراشه نیست، برای مثال زمستان گذشته توفان باعث توقف خط تولید کارخانه نیمه هادی‌ها در ایالت تگزاس شد. در همان زمستان سال ۲۰۲۰، خشکسالی تایوان هم باعث توقف خط تولید کارخانه‌های نیمه هادی در آن کشور شد. در‌ ماه مارس امسال هم آتش‌سوزی در کارخانه‌ تراشه‌سازی رنساس Renesas ژاپن باعث توقف خط تولید شد که یکی از کلیدی‌ترین تامین‌کنندگان ‌تراشه در صنعت خودرو است، بنابراین می‌توان از عبارت «همزمانی چند رویداد ناگوار» استفاده کرد که مزید بر علت شیوع ویروس‌کرونا شدند و نتیجه آن ‌ناتوانی خودروسازان در تامین نیازها و تقاضای موجود بازار و افزایش قیمت‌های خودروهای نو و دست دوم شده است.

برچسب ها:

تویوتا ،کمبود تراشه