ایران خودرو به دنبال ساخت یک کراس‌ اوور ساب کامپکت

1400/06/17

ایران خودرو به دنبال ساخت یک کراس‌ اوور ساب کامپکت
خودروی هاچبک کراس ایران‌خودرو یک گام دیگر به تولید نزدیک شد. با ورود تعدادی شاسی رنو کویید به شرکت جتکو، پروژه تولید هاچبک کراس ایران خودرو بار دیگر قوت گرفت.

به گزارش پایگاه خبری خودروها،گفتنی است این خودرو دقیقا پروژه‌ای مانند تارا (البته با تغییراتی بیشتر) خواهد بود و این یعنی مانند تارا که حاصل ایجاد تغییرات در پژو 301 بودیم، در این خودرو نیز شاهد تغییراتی در رنو کویید و پلتفرم CMF_A گروه رنو خواهیم بود.

این پلتفرم در خودروهایی مانند رنو کویید، داتسون GO، رنو تریبر و… استفاده شده و به عنوان یک سازه اقتصادی برای خودروهای کلاس A در مجموعه رنو، نیسان، داتسون و… شناخته می شود.

گفتنی است در مرکز تحقیقات ایکو برای طراحی این خودرو از طرح نمای عقب کیا سونت نیز استفاده شده است.

نکته حائز اهمیت آن است که با وجود برخی مخالفت‌ ها از سوی مدیران شرکت ایکو، مهندسین واحد تحقیق و توسعه این شرکت خواستار ایجاد تغییراتی در سازه و به خصوص بخشِ سقف رنو کویید هستند تا ایمنی و استحکام خودروی تولیدی با نشان ایرانی افزایش یابد که به واقع باید اذعان داشت که خواسته‌ به جایی است. لازم به ذکر است که رنو کویید از نظر ایمنی خودروی ضعیفی بوده و تنها نمونه‌ های برزیلی این خودرو اندکی قابل اتکا است.

 

مشخصات فنی کراس اوور سگمنت A ایران خودرو

پیشرانه این خودرو نیز قطعی شده و نمونه 3F0N  است. حداکثر قدرت این پیشرانه 1 لیتری سه سیلندر تنفس طبیعی برابر با ۷۲ اسب بخار و گشتاور آن نیز برابر با حدود ۱۰۰ نیوتن است. گیربکس این خودرو هم از نوع ۵ سرعته دستی بوده که احتمال نصب گیربکس نیمه اتوماتیک AMT نیز روی آن وجود دارد.

از ویژگی‌های پیشرانه و جعبه‌دنده ۵ سرعته این خودرو می‌توان به مواردی همچون زمان بندی متغیر سوپاپ‌های دوگانه، زنجیر تایم، پمپ روغن متغیر، بالانسر شفت، استاندارد آلایندگی یورو شش، قطعات مشترک گیربکس با نوع شش دنده و… اشاره کرد.

این خودرو در جایگاه یک هاچبک کراس چهار نفره قرار دارد و می توان از خودروهایی همچون ام وی ام ۱۱۰، دوو ماتیز، کیا پیکانتو، هیوندای i10 و… به عنوان رقبای آن یاد کرد.