خودروسازان به تعهدات خود عمل کنند

1400/06/21

خودروسازان به تعهدات خود عمل کنند
رئیس شورای رقابت با رد اعتراض خودروسازان به مصوبه سهیم شدن خریدار در خودرو با پیش‌پرداخت گفت: وقتی شورای رقابت یک تصمیم را می‌گیرد تا شرایط تغییر نکند تصمیم شورای رقابت به قوت خود باقی است.
به گزارش پایگاه خبری خودروها، رضا شیوا با اشاره به اینکه مصوبه جدید شورای رقابت درباره نحوه فروش خودرو یکی از منصفانه‌ترین مصوبات شورا است، گفت: در سال گذشته بیش از ۸۰۰ شکایت در رابطه با پیش‌خرید خودرو به شورای رقابت ارسال شده بود و به همین دلیل وظیفه خود دانستیم این وضعیت را به گونه‌ای ساماندهی کنیم که حداقل در آینده با این حجم از شکایت روبه‌رو نشویم.
وی با بیان اینکه در این شکایت‌ها مصرف‌کنندگان اعلام می‌کردند که ما مبلغی را یک یا دو سال به صورت پیش‌پرداخت در اختیار خودروساز قرار می‌دهیم که هیچ سودی هم دریافت نمی‌کنیم، افزود: مصرف‌کننده حدود یک یا دو سال گذشته مبلغی را به عنوان پیش‌پرداخت به خودروساز داده است، اما در زمان دریافت خودرو ارزش پول پرداختی کاهش یافته و باید متناسب با تورم و هزینه بیشتری را برای بقیه قیمت خودرو پرداخت کند که این موضوع اصلا عادلانه نیست.
رئیس شورای رقابت با اعلام اینکه این موضوع یک بی‌انصافی در حق مصرف‌کنندگان را به وجود می‌آورد، اضافه کرد: به عنوان نمونه اگر کسی برای یک خودروی ۱۰۰ میلیون تومانی، ۵۰ میلیون پیش‌پرداخت کرده است مطابق مصوبه شورای رقابت نصف مبلغ خودرو را پرداخت کرده و باید متناسب با نرخ تورم فقط بقیه قیمت خودرو را پرداخت کند.
وی ادامه داد: اگر ما یک بازار رقابتی داشتیم و خودروهای مختلفی در بازار عرضه می‌شد آیا باز هم کسی پول خود را یک یا دو سال به عنوان پیش‌پرداخت در اختیار خودروساز قرار می‌داد مطمئنا اصلا چنین اقداماتی انجام نمی‌شد. وقتی شرایط انحصاری باشد خودروساز از وضعیت مسلط استفاده کرده و مصرف‌کننده هم هیچ چاره‌ای ندارد. شیوا با اشاره با اینکه در مصوبه اخیر شورای رقابت اعلام کردیم باید در پیش‌فروش‌ها مشخصات و قیمت خودرو اعلام شود، گفت: متاسفانه برخی به دلیل عدم مشخص نبودن قیمت خودرو متناسب با فرضیات محصولاتی را خریداری کرده بودند که این موضوع اصلا درست نیست.
در همین زمینه نیز مصوب کردیم که قیمت خودرو باید در زمان پیش‌فروش قطعی اعلام شود. وی با تاکید بر اینکه گفته می‌شود مصوبه اخیر شورای رقابت مغایر با مصوبه هیات وزیران برای حمایت از مصرف‌کنندگان است، افزود: اولا مصوبه هیات وزیران قانون نبوده و فقط مصوبه هیات وزیران است دوما جای تعجب و شک است که هیات وزیران مصوبه‌ای را به تصویب برساند که به ضرر مصرف‌کنندگان است. آیا جایی گفته شده که مصرف‌کننده برای خرید خودرو مبلغی را به خودروساز بدهد و بعد از چند سال بدون دریافت سودی باعث کاهش ارزش پول مصرف‌کننده هم شود و در نهایت هم هزینه زیادی را بابت خرید خودرو از آنها مطالبه کند. رئیس شورای رقابت در ادامه با اعلام اینکه گفته شده خودروسازان به این مصوبه اعتراض داشته و خواستار بازبینی آن هستند، گفت: وقتی شورای رقابت یک تصمیم را می‌گیرد تا شرایط تغییر نکند تصمیم شورای رقابت به قوت خود باقی است هر کس هم اگر اعتراضی دارد باید به هیات تجدیدنظر مراجعه کند تا در هیات تجدید نظر این موضوع بررسی شود.
وی اضافه کرد: شورا دیگر یک موضوع را مجددا مورد بررسی قرار نمی‌دهد بلکه باید شرایط کاملا تغییر کرده باشد تا بررسی یک موضوع، موضوعیت پیدا کند. البته ما اعتراضات خودروسازان را بررسی کرده‌ایم، اما روی مصوبه خود پافشاری می‌کنیم. شیوا درباره توقف پیش‌فروش محصولات یک شرکت خودروساز به دلیل مصوبه اخیر شورای رقابت گفت: اصولا در پیش‌فروش‌ها باید امتیازی به مصرف‌کننده داده شود وگرنه مصرف‌کننده به هیچ‌وجه استقبالی از این طرح‌ها نخواهد کرد.
به نظر می‌رسد فعلا خودروسازان به تعهدات خود عمل کنند تا در زمان مشخص محصولات در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد. باید بدانند در شرایط مسلط قرار دارند اما باید انصاف هم در نظر گرفته شود تا افرادی که پیش‌خرید می‌کنند ارزش پول آنها با افزایش تورم از بین نرود. وی تاکید کرد: در حال حاضر درباره افزایش قیمت هم هیچ صحبتی مطرح نیست.