شاهین اتوماتیک، آریا و اطلس زمستان از راه می رسند

1400/06/22

شاهین اتوماتیک، آریا و اطلس زمستان از راه می رسند
پس از مدت ها سکوت خبری، مجید باقری قائم مقام گروه خودروسازی سایپا در زمینه فروش و خدمات پس از فروش در یک نشست خبری با حضور خبرنگاران، از پایان تعهدات معوقه سایپا و عرضه شاهین اتوماتیک، آریا و اطلس و آغاز تولید آزمایشی آنها در زمستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری خودروها،باقری اظهار کرد که یکی از شاخص های مهم برای سنجش عملکرد خودروسازان، بررسی میزان تعهدات جاری و تعهدات معوقه است. این دو فاکتور به میزان برنامه ریزی شرکت های خودروسازی بررسی دارد و نشان از برنامه ریزی دقیق یا غیر دقیق خودروسازان دارد.

مجید باقری قائم مقام گروه خودروسازی سایپا در زمینه فروش و خدمات پس از فروش اظهار کرد که سایپا حدود 520 هزار تعهد معوقه داشت که این معادل 15 ماه تولید یک شرکت خودروسازی بزرگ بوده و این شرکت ملزم به برطرف کردن این تعهدات معوقه و پاسخ به مشتریان بود. تحریم ها نیز مشکلات سایپا را در پاسخ به این تعهدات معوقه بیشتر کرده بود. همچنین بدعهدی رنو و ترک یک طرفه این شرکت از بازار ایران نیز مشکلات سایپا را در پاسخ به مشتریان ساندرو و استپ وی بیشتر کرده بود.

مجید باقری در خصوص تعهدات معوقه اظهار کرد که خوشبختانه سایپا موفق شده تمام تعهدات معوق خود را به صفر برساند و خودروها را یا به مشتریان تحویل داده یا اینکه فاکتور شده اند و در آستانه تحویل به مشتریان هستند. در خصوص معوقات رنو ساندرو و استپ وی نیز حدود 12 هزار نفر در طرح های تبدیل منعطفی که سایپا برای آنها تدارک دیده بود شرکت کردند. باقری قائم مقام فروش و خدمات پس از فروش سایپا خطاب به مشتریانی که منتظر مانده اند تا رنو ساندرو خود را تحویل بگیرند گفت: با توجه به مدت زمانی که از تولید ساندرو حاضر در بازار ایران در دنیا گذشته و ترک بازار ایران توسط رنو، حتی اگر روزی رنو به بازار ایران باز گردد دیگر امکان تولید این خودرو به دلیل استانداردهای پایین وجود ندارد و ساندرو دیگر امکان دریافت پلاک در بازار ایران را نخواهد داشت. بدین ترتیب مشتریان منتظر دریافت ساندرو خود نمانند و بهتر است به طرح های تبدیل سایپا رجوع کنند.

باقری در خصوص این طرح های تبدیل اظهار کرد که سایپا به مشتریان در این طرح های تبدیل 1700 درصد سود می دهد و به عبارتی پول مشتریان را 18 برابر کرده است. با این هنوز برخی از مشتریان هنوز نسبت به این طرح های تبدیل تمایل نشان نداده اند و انگشت اتهام خود را به سمت سایپا نشانه می گیرند.

پایان تعهدات معوقه سایپا

قائم مقام گروه خودروسازی سایپا در زمینه فروش و خدمات پس از فروش اظهار کرد که در صورت رفع تحریم ها، بازگشت رنو به بازار ایران و ادامه همکاری سایپا با این خودروساز فرانسوی به سیاست های کلان نظام و وزارت صمت بستگی دارند و سایپا تنها تصمیم گیرنده در این خصوص نیست. با این حال وی تاکید کرد که تولید ساندرو قدیمی در ایران و تحویل آن به مشتریانی که منتظر دریافت ساندرو خود هستند، ممکن نخواهد بود.

مجید باقری اضافه کرد از زمان شیوع کرونا یک بحران جهانی صنعت خودروسازی در کل دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده و این بحران کمبود تراشه و میکروچیپ بوده که روی صنعت خودروی ایران نیز تاثیر منفی گذاشته و همین موضوع موجب معوقاتی در تعهدات خودروسازان شده بود. وی بیان کرد که خوشبختانه گروه خودروسازی سایپا توانست بخش عمده ای از این تراشه ها را به تعداد 45 هزار عدد تهیه کند و خودروهای مانده در کف کارخانه را تکمیل و به مشتری تحویل دهد.

 

زمستان طلایی سایپا با محصولات جدید

باقری اظهار کرد که سرانجام پس از تاخیر طولانی قرار است که در زمستان امسال در ماه دی سایپا شاهین با گیربکس اتوماتیک و سپس در ماه بهمن سایپا آریا و در اسفند ماه سایپا اطلس معرفی شوند و تولید آزمایشی آنها نیز آغاز شود که به گفته وی این نشان از آغاز دوران سایپا نوین دارد. این توسعه محصول درحالی صورت گرفته که سایپا از قیمت گذاری دستوری و مصوبه جدید شورای رقابت ضرر زیادی را متحمل شده و عملا هر پولی که از پیش فروشها به دست می آورد را به تولید محصول اختصاص می داد و مبلغی برای توسعه محصول جدید نمی ماند

برچسب ها:

شاهین اتوماتیک ،سایپا